Sanat

Genç Tiyatro

3Kayıtlı Öğrenci

Kontenjan Müsait

Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösteridir.

Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösteridir. Farklı bir şekilde duyguların ve olayların hareket (jest) ve konuşmalarla anlatılmasıdır. Genel olarak temsil edilen eser anlamında da kullanılır. Aliağa Belediyesi Sanatevi (ASEV) tarafından verilecek olan kursta; Tiyatro tarihini öğrenme, seyirci olma-oyuncu olma bilgisini öğrenme, sahne- kulis bilgisini öğrenme, kendini tanıma, keşfetme düşünceyi eyleme dökme, güven çalışmaları algı çalışmaları, beden çalışmaları, diksiyon çalışmaları, doğaçlama çalışmaları, teks okuma ve yorumlama, karakter ve tip çalışmaları, oyunculuk ve sahne eğitimi, oyunu sahneye koyma gibi teknik bilgiler öğrencilere aktarılıyor.

Demet Saka

Sanat Yönetmeni/Tiyatro Eğitmeni

2007 yılında 9 Eylül Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi sahne sanatları bölümü dramatik yazarlık, dramaturji bölümünden mezun oldum. 2006 yılında “İçimde Biri Var” adlı öykü dosyamla Yaşar Nabi Nayır övgüye değer ödülünü aldım. Öykülerim Varlık başta olmak üzere birçok dergide yayınlandı. 2008’de “Şişme Kadın” adlı senaryomla 11. Uluslararası Uçan süpürge, kadın filmleri festivalinde birincilik ödülü aldım. Yönetmen Işıl Özgentürk’ün senaryo atölyesinde eğitimler aldım. 2014 Aşiyan adlı öykümle seyrek kadın gözüyle öyküler yarışmasında üçüncülük ödülü aldım. Aynı yıl içerisinde “Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz” adlı tiyatro oyunumla “Ünal Gürel Kısa Oyun Yazma” yarışmasında birincilik ödülü aldım. Oyunum kültür bakanlığının desteğiyle İzmir, Zonguldak ve Batman gibi birçok şehirde seyirciyle buluştu. 2014 yılında aynı adlı oyunumla yılın en başarılı yazarı ödülüne layık görüldüm. Aynı oyunla direklerarası seyirci ödüllerinde en iyi yönetmen ödülünü aldım. Sayısız oyunda sanat yönetmenliği ve drama alanlarında çalıştım. Eğitim tiyatrosuyla birçok kuruma iş güvenliği ile ilgili teatral eğitimler verip eğitim filmleri çektim. Birçok sanat yarışmasında jüri başkanlığı ve jüri olarak bulundum. “Canevi” adlı oyunum kültür bakanlığı tarafından kitap haline getirilerek eğitim amaçlı olarak Türkiye’nin birçok okulunun kütüphane arşivinde bulunmaktadır. Benim için tiyatro çalışmalarında en önemli şey kişinin bedenini keşfetmesi ve sosyal ortamda özgüvenini kazanacak olmasıdır. Durumu koşulları duyguyu öğrenciye iyi ifade ederek oyuncunun kendini arayıp bulmasını, yeteneğini gözlem, düşünme, düşündüğünü eyleme geçirme becerisiyle kendisini var etmesini sağlamak yöntemlerin arasındadır.

Eğitmeninizle birlikte düzenlenecektir.

-Seçeceğimiz oyun, oyuncu sayısı oyuncunun yeteneği ve çalışmalarımız sonrasında en son seçilecek aşamadır.

-Rol dağılımı oyuncuyu tanıdıktan sonra, yeteneklerini keşfettikten sonra, üzerine biçilmiş kıyafet gibi düşünülmelidir. İlk seneden her öğrencinin buna hazır olacağı düşünülemez.

-Sahne çalışmalarımız oyuna geçtiğimiz ve gala sürecinin yaklaştığı dönemde artış gösterir.

-Belediye çalışmalarımızda sahneye koyma ve bu aşamada gerekli sahne eğitimini vermeye yöneliktir. Sınava hazırlık bire bir eğitim gerektirir.

KİMLER KAYIT OLABİLİR ?

Yaş : 15 - 18

Cinsiyet : Kadın - Erkek

Süre : 8 AY

Seviye : Giriş

KURS NEREDE ?

Belediye Meclis Salonu

KURS Planı

Pazartesi - Çarşamba 17:00-19:00

Aylık

50.00 ₺

YORUMLAR