Sanat

Kısa Film Atölyesi

20Kayıtlı Öğrenci

Kontenjan Müsait

Derslerimiz; Yönetmenlik - Senaryo - Görüntü - Kurgu olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır.

Derslerimiz; Yönetmenlik - Senaryo - Görüntü - Kurgu olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. Dört bölümden her biri kendi içinde teorik ve pratik dersler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yönetmenlik Dersleri: Yönetmen Biyografileri, Film Analizleri, Oyuncu Yönetimi, Set Görevleri Senaryo Dersleri: Senaryo Yapısı, Senaryo Biçimi-İçeriği, Örnek Senaryo İncelemeleri ve Kısa Film Senaryosu Yazımı Görüntü Dersleri: Görüntü Estetiği, Kadraj-Çerçeve-Kompozisyon Bilgisi, Kamera Ekipmanları, Kamera Hareketleri, Ses-Işık Bilgisi Kurgu Dersleri: Kurgu Çeşitleri, Montaj, Adobe Premiere Dersleri Her hafta dünya sinemasının farklı örneklerinden en az bir film izlenerek ilk derste filmin analizi yapılmaktadır. Türkiye, Rusya, İsveç, İngiltere, Romanya, Polonya, İran, ve Japonya Sineması takip edilen ülkeler arasında başı çekmektedir. Ders içerisinde çeşitli kısa filmler ve belgeseller izlenmektedir. Ayrıca her ay, seçeceğimiz bir kitap okunarak sınıf içerisinde çözümleme ve değerlendirmesi yapılır. Derslerimize zaman zaman tecrübelerini ve bilgilerini paylaşmak üzere sektör çalışanları ve akademisyenler katılmaktadır. Atölyenin sonunda tüm kursiyerlerin farklı görevlerde bulunduğu ortak bir kısa film çalışması yapılır. Çekilen kısa film halka açık bir gecede gösterime girer. Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden olan şiirsel sinemanın üstadı Andrei Tarkovsky’nin ‘’Güzel, gerçeğin peşinde koşmayanlardan kendini gizler’’ sözünü düstur edinerek, sinemanın hakikatini arayıp güzeli bulmak isteyenleri atölyemize bekliyoruz.

Hüseyin Enes Balcı

Kısa Film Yapımcısı

2015 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldum. New York Film Akademi’de burslu olarak Film Yapımcılığı, İstanbul Medya Akademisi’nde Yönetmenlik eğitimi aldım. 1 Erkek 1 Kadın dizisinde kamera asistanı ve TRT Belgesel’de reji asistanı olarak görev aldım. Çeşitli kısa filmler, belgeseller ve internet dizilerinde yönetmen, senarist ve görüntü yönetmeni olarak çalıştım. 2016 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümünde yüksek lisans eğitimime başladım. Türk Sineması ve Rus Sineması üzerine tez yazıyorum.

Eğitmeninizle birlikte düzenlenecektir.

18 yaş ve üzeri herkes kursumuza katılabilir.

Kurs sonunda gösterim gecesinde plâket takdim edilmektedir.

Teorik derslerin ardından teknik bilgi verilmekte ve örnek çalışmalar yapılmaktadır.

Kursta her hafta verilen film veya filmler evde izlenmektedir. Ayda bir kitap okunmaktadır. Ayrıca zaman zaman ev için verilen kısa video çalışmaları veya senaryo, hikâye denemeleri yapılmaktadır.

Kurstaki derslerin tümü birbiriyle bağlantılı ve her biri kendi içinde önem arz ettiği için devamsızlık yapmak kursiyerin zararına olacaktır.

Kursa katılmak için kamera veya bilgisayara sahip olma zorunluluğu yoktur. Fakat kamera ve bilgisayar sahibi olmak sinema üzerine kişisel gelişiminiz için önemli bir fayda sağlayacaktır.

Haftanın filmleri seyri nispeten daha kolaydan başlayıp aşamalı olarak seçilecektir. Evet, bazen bir adamın uzaklara dalıp baktığı filmler de seyredeceğiz. Fakat eminiz ki kursun sonunda en çok sevdiğiniz uzaklara bakanların filmleri olacak.

Eğer verilen tüm filmleri seyrederseniz yaklaşık 50 film izleyip 40’a yakın yönetmen tanımış olacaksınız.

A. Tarkovsky, K. Kieslowski, I. Bergman, A. Kurosawa, Y. Ozu, A. Kiarostami, R. Bresson, M. Antonioni, C.T. Dreyer, Metin Erksan, Yılmaz Güney, Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu, Zeki Demirkubuz, Reha Erdem ve niceleri....

KİMLER KAYIT OLABİLİR ?

Yaş : 18+

Cinsiyet : Kadın - Erkek

Süre : 8 AY

Seviye : Giriş

KURS NEREDE ?

Aliağa Gençlik Merkezi - Film Sınıfı

KURS Planı

Salı - Perşembe 19.00-21.00

Aylık

50.00 ₺

YORUMLAR