Sanat

Piyano

58Kayıtlı Öğrenci

Kontenjan Dolu

Piyano, müziğe ilgi duyan bireylerin en çok tercih ettiği müzik aletlerinin başında gelir.

Piyano, müziğe ilgi duyan bireylerin en çok tercih ettiği müzik aletlerinin başında gelir. 7’den 77’ye birçok insanın tercihi haline gelen piyanonun “tercih sebebi” olmasının birçok nedeni vardır. Piyano çalmak; özgüveni geliştirir, okul ve iş başarısını arttırır, hafızayı kuvvetlendirir, stresi azaltarak sosyalleşmeyi kolaylaştırır. Aliağa Belediyesi Sanatevi (ASEV) bünyesinde verilen klasik piyano derslerine her seviyeden öğrenci başvuru yapabiliyor. Piyano çalmaya yeni başlayan öğrenciler sıfırdan, daha önce ders almış öğrenciler ise seviyelerine göre kaldıkları yerden eğitimine devam edebilmektedir. Kursumuzda müzik teorisi ve nota bilgisi, piyano duruşu ve tutuşu, çalma teknikleri verilmekte, öğrencilerimiz kolay parçalardan çalmaya başlayıp ilerleyen zamanlarda ünlü bestecilerin piyano eserlerini çalabilecek duruma gelmektedir. Bu esnada bestecilerin hayatlarını ve eserlerini tanıma imkanı bulmaktadır.

Nilhan Erten

Piyano Eğitmeni

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri bölümünden 2001 yılında mezun oldum. Yine aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsünde Müzik Bilimleri anabilim dalı yüksek lisans programını tamamladım. Piyanoda okul yıllarımda Prof. Dr. Turgut Aldemir ile çalıştım. 2001-2008 yılları arasında İzmir devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Sanat Çoksesli Korolarında korist olarak birçok konserde görev aldım. Yine aynı yıllarda yetişkin ve çocuk oyunları için oyun müzikleri besteledim. Mesleğimi 2000 senesinden bu yana 19 yıldır sevgiyle sürdürmekteyim. Bir enstrüman çalmanın ve öğrenmenin zorluklarını bilerek, sabırla ve sevgiyle piyano öğretmekten çok mutluyum

Eğitmeninizle birlikte düzenlenecektir.

Bir enstrüman çalmayı öğrenmek zaman ve sabır ister. Ne kadar zamanda öğreneceğiniz çalışma disiplininize bağlıdır. Verilen etüt ve dersleri yapar çalgınıza mesai harcarsanız o kadar çabuk ilerlersiniz. Bu sebeple şu kadar zamanda öğrenilir demek güçtür.

Her çalgıda olduğu gibi piyano çalmanın da kendine özgü zorlukları vardır. İki el on parmak aynı anda farklı hareket ettirmek, pedal kullanmak ilk zamanlar kolay değildir. Fakat el ve parmak koordinasyonu geliştikçe zamanla kolaylaşır. Klavyenin önde görünür olması, tuşa basınca temiz ses çıkması avantajdır.

Nota öğrenmeden kulaktan çalmak mümkündür. Ancak profesyonel anlamda bu şekilde çalınan piyano kişinin duyduğu ve çalabildiği haliyle sınırlı kalır. Nota müziğin dilidir ve piyano çalmak istiyorsanız olmazsa olmazdır.

El ve parmak yapısı piyano çalmayı etkileyen faktörlerdendir. Fakat hangi el ve parmak yapısında olursanız olun çalmaya engel değildir.

Piyano çalmak için elbette yetenek çok önemlidir. Fakat daha da önemlisi sevgi ve çalışmaktır. Bir işi sevmezseniz ve emek harcamazsanız sonuç alamazsınız. Piyano için de bu geçerlidir.

Küçük yaş grubu her bakımdan piyano öğrenmek için avantajlıdır. Fakat yetişkinlikte öğrenemezsiniz diye bir şey de yoktur. Yeter ki severek çalışın.

KİMLER KAYIT OLABİLİR ?

Yaş : 9+

Cinsiyet : Kadın - Erkek

Süre : 8 AY

Seviye : Giriş

KURS NEREDE ?

AGM - Piyano / Bağlama Sınıfı

KURS Planı

Salı - Cuma 16.00 – 20.00 (Haftada 1 Gün - 1 Saat)

Aylık

50.00 ₺

YORUMLAR

...
Ayşe Kaya

Hangi gün ve saat aralığında ders alacağımızı nasıl öğrenebiliriz